butterfly

A+ A A-

Blýská se na lepší časy ?

Analytici tvrdí: Elektřina v roce 2015 zlevní o tři až pět procent, plyn až o sedm procent

Zajímalo nás, jakým směrem se budou u dodavatelů ubírat ceny elektřiny a plynu v nejbližším období. „Predikovat, jak se ceny na světových trzích promítnou do obchodní politiky jednotlivých dodavatelů elektřiny, je v současné době ještě předčasné,“ sdělil nám Jan Pavlů ze společnosti ČEZ.

Další analytici uvedli přesnější odhady. Podle Jiřího Gavora z poradenské společnosti ENA se silová elektřina na burzách v současnosti prodává o cca čtyři eura za megawatthodinu levněji než před rokem. Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus jej doplňuje konkrétními čísly: „V současné době stojí elektřina v základním pásmu s dodáním v příštím roce kolem 34 eur/MWh, před rokem stála na německé burze kolem 37 eur/MWh.“

Hatlapatka dodává, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v dohledné době dojít k oživení cen silové elektřiny na evropských trzích. Pokud zůstane její cena ve zbytku roku kolem současných úrovní, odborník očekává, že by se cena pro běžnou domácnost mohla v příštím roce opět snížit, a to přibližně o tři procenta.

Gavor odhaduje dokonce ještě větší pokles: „Obchodníci mají bezpochyby prostor pro další snížení cen komodity zhruba o deset procent od 1. ledna 2015. A protože u regulované části ceny neočekávám žádné výraznější změny až do doby nabytí účinnosti nového zákona o platbách za kapacitu (ten by měl platit nejdříve v půli roku 2015), tak zákazníci se mohou těšit na pokles celkové průměrné ceny elektřiny kolem pěti procent. To vše za předpokladu stabilního kurzu koruny.“

Plyn na komoditních burzách pak podle údajů od Jiřího Gavora meziročně rovněž zlevnil, cca o dvě eura na megawatthodinu. A protože v případě plynu je podíl komodity na celkové ceně podstatně výraznější než u elektřiny, odborník předběžně propočítal, že celkové ceny plynu by k 1. lednu 2015 mohly klesnout o cca sedm procent. „Odběratelé elektřiny i zemního plynu tedy v příštím roce určitě ušetří zajímavé částky,“ uzavírá Jiří Gavor.

Zdroj: http://www.penize.cz/nakupy/288658-velke-srovnani-ceny-za-kwh-elektriny-a-plynu-2014KONTAKTY

THOR ENERGY spol. s r.o. Kubelíkova 1224/42 130 00 Praha 3 - Žižkov

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Infolinka: +420 240 240 100

Skype: thorenergy

(c) 2011 Copyright by ThorEnergy

Login

Register

User Registration
or Zrušit