butterfly

A+ A A-

Metody měření dodávky tepla

Jak jsme již informovali novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích zavádí od 1. ledna 2015 majitelům domů povinnost u všech vnitřních tepelných zařízení instalovat nejen příslušné regulační prvky, ale také zařízení registrující dodávku tepelné energie. Z pohledu technologie existuje hned několik způsobů registrace dodávky tepla a jeho měření.

Pro rozúčtování nákladů na vytápění bytového domu mezi koncové spotřebitele (což jsou uživatelé bytů) se v běžné praxi používají čtyři metody měření:

  1. metoda měření množství dodaného tepla („kalorimetry")
  2. metoda výpočtu množství dodaného tepla pomocí indikátorů na radiátorech („RTN")
  3. metoda měření množství udržovaného tepla pomocí měření teplot („denostupňová metoda")
  4. metoda měření množství udržovaného tepla pomocí měření průběhu teploty na odtokové trubce radiátoru (nepřímá denostupňová metoda podle patentu VIPA)

Všechny tyto metody jsou z pohledu platné legislativy rovnocenné a lze je pro účel rozúčtování nákladů na vytápění bytů v bytovém domě používat bez obav z porušení platných zákonů, předpisů a norem. 

Každá z metod má svá pro a proti nicméně v rámci názorů odborníků, porovnání metod a používání selského rozumu se jeví jako nejefektivnější a nejspravedlivější metoda denostupňová, která nejvíce zohledňuje reálnou spotřebu tepla, eleiminuje nárazové nestandardní chování (větrání, přísun tepla z jiného zdroje - el. trouba) a dlouhodobě vykazuje nejvyšší přesnost. Tuto metodu také používáme v naší produktové řady SMARTMETR.KONTAKTY

THOR ENERGY spol. s r.o. Kubelíkova 1224/42 130 00 Praha 3 - Žižkov

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Infolinka: +420 240 240 100

Skype: thorenergy

(c) 2011 Copyright by ThorEnergy

Login

Register

User Registration
or Zrušit